Historia

Historia

        • Ciekawostki z historii szkoły

          • Prężnie pod koniec lat 40-tych działał w szkole Fundusz Odbudowy Warszawy - zbierano makulaturę i złom, a zarobione pieniądze przekazywano na ten Fundusz. Szkoła Podstawowa w Kozłowie Biskupim miała Komitet Opiekuńczy, którego głównym członkiem był Zakład Ceramiczny „Boryszew”. Zadaniem Komitetu Opiekuńczego było m.in. dożywianie uczniów.

           

          • Do szkół wprowadzało się wytyczne ideowo-polityczne. Przykładem może być dokumentacja planów pracy wychowawczej oraz wnioski formułowane na posiedzeniach Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Kozłowie Biskupim od lat pięćdziesiątych. Pisano tam o szerokim upowszechnianiu tematyki osiągnięć i dorobku narodu polskiego w okresie Polski Ludowej. W tym celu nauczyciele z młodzieżą redagowali gazetki ścienne, a na lekcjach wychowawczych, języka polskiego i historii omawiali dorobek Polski Ludowej w dziedzinie gospodarczej, przemysłowej i kulturalnej. Organizowano spotkania z przedstawicielami wojska, którzy omawiali dorobek sił zbrojnych. Odbywały się apele szkolne z okazji wybuchu Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, powstania Armii Radzieckiej itp. W tym okresie założono księgi czynów społecznie użytecznych, wreszcie wdrożono program ich realizacji. Pierwszego dnia porządkowano sale i teren wokoło szkoły. Drugiego dnia była praca wszystkich klas w zakładach pracy. Trzeciego dnia było sprzątanie boisk, trawników, sadzenie drzew i krzewów itp. Czwartego dnia uczniowie pracowali w swoich domach. W ramach tego programu w czasie przerwy jesiennej szkoła brała udział w wykopkach, przy zrywaniu śliwek w Spółdzielni Produkcyjnej w Kozłowie Biskupim. Przeprowadzono też zbiórkę złomu i makulatury. Klasy opiekowały się osobami starszymi. Dokarmiano ptaki.
          • Działało Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej liczące nawet stu trzydziestu członków, którym opiekowała się p. Sankowska. Koło działało w dwóch sekcjach: propagandowo-oświatowej i korespondencyjnej. Przygotowywały one materiały do gazetek, uczyły piosenek rosyjskich, wykonały 4 albumy o Moskwie i 1 o Leningradzie, zorganizowały obchody 100-nej rocznicy urodzin Lenina i turniej wiedzy oraz prowadziły korespondencję z młodzieżą radziecką. Członkowie koła uczestniczyli w Olimpiadzie Języka Rosyjskiego, zajmując czołowe miejsca w powiecie. Organizacja funkcjonowała do roku 1984.

           

          • W szkole od lat 50-tych działało koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Powołano do działalności Szkolne Koło Społecznego Funduszu Budowy Szkół. Dzieci zbierały szmaty, złom, makulaturę, stłuczki szklane, a uzyskane z ich sprzedaży pieniądze, przeznaczone były na budowę szkół w ramach obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego. Organizowano konkursy czystości, pełniono dyżury na korytarzach, organizowano różne akcje, np. „Nie zapomnij chusteczki do nosa”, „W naszej klasie jest dużo zieleni”, „Czystość to zdrowie”, „PCK uczy, pomaga, wychowuje” i wiele innych. Konkursy czystości dotyczyły sal lekcyjnych, korytarzy, terenu szkoły . W 1972 roku szkoła zajęła II miejsce w powiecie w konkursie pt. „Nowa szkoła wzorem gospodarności, higieny i estetyki”. Uczono udzielania pierwszej pomocy w nieszczęśliwych wypadkach. Zapoznawano z wyposażeniem apteczek domowych. W okresie zimy dokarmiano ptaki, a na wiosnę budowano budki lęgowe dla szpaków. PCK współpracowało także z pielęgniarką z Ośrodka Zdrowia w Nowej Suchej w przeglądach higienicznych uczniów. Członkowie Koła pomagali też w zbiorze odzieży dla powodzian. Koło PCK działało do 1992 roku.

           

          • Od roku 1958 działała Szkolna Kasa Oszczędności, która umożliwiała uczniom gromadzenie i oszczędzanie pieniędzy. SKO wdrażało do oszczędności i gospodarowania pieniędzmi. Działało do 1990 roku.

           

          • Od 1950 roku działały także drużyny Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze współorganizowali apele, zbiórki makulatury, opiekowali się grobami żołnierzy. Organizowali biegi patrolowe, biwaki (w wolne dni), zimowiska oraz wieczornice i wieczorki towarzyskie. Popularną formą pracy były turnieje zręcznościowe i gry sportowe (warcaby, szachy, domino itp.). dzieci chętnie uczestniczyły w harcerskich formach wypoczynku i zabawy, zdobywały sprawności i odznaki. Podsumowaniem pracy harcerskiej było uroczyste przyrzeczenie harcerskie, które obligowało do przestrzegania zasad - „Na harcerzu możesz polegać jak na Zawiszy”, ponieważ podstawą wychowania w ZHP było przestrzeganie praw harcerskich. W latach 1980-tych w szkole była jedna drużyna składająca się z trzech zastępów harcerzy i dwóch zastępów zuchów.

           

          • Od 1958 roku większą wagę zaczęto przywiązywać do ćwiczeń gimnastycznych. W związku z tym dla uczniów klas V-VII zorganizowano Kółko Sportowe, którego opiekunem był Tadeusz Grzegorczyk. Organizował rozgrywki międzyklasowe, a raz w roku rozgrywki międzyszkolne dla szkół w Kozłowie Szlacheckim i Nowej Suchej. Od tej pory w szkole zaczęły się tradycje sportowe, które są żywe do dziś. Uczniowie naszej szkoły wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca w zawodach powiatowych i wojewódzkich.
          • Jedną z form uczenia gospodarności była Spółdzielnia Uczniowska, która zaczęła funkcjonować w 1964 roku. W sklepie sprzedawano artykuły piśmiennicze i spożywcze. Działało również pogotowie krawieckie i opatrunkowe. W latach 1970-tych zorganizowano dożywianie „Szklanka gorącego mleka”. Przy sklepiku szkolnym były rozkłady autobusów oraz pociągów. Sprzedawane były także bilety autobusowe. W sklepiku można było kupić również gazetkę szkolną „Głos Spółdzielcy” i „Kącik Młodego Spółdzielcy”. Na działkach szkolnych członkowie Spółdzielni uprawiali maliny i truskawki.
          • W 1959 roku został powołany samorząd szkolny, a w następnym utworzono chór szkolny, powstało także kółko recytatorskie.

           

          • W 1970 roku zaczęła działalność Liga Obrony Kraju. Organizowano oddziały samoobrony, szkolono w zakresie obrony przeciwlotniczej, przeciwchemicznej i przeciwatomowej, uczono strzelać, organizowano zawody sprawnościowe.

           

          • W 1974 roku powstało organizacja ideowo-wychowawcza TKKŚ. Celem grupy było rozwijanie i upowszechnianie świeckiej moralności, obyczajowości opartej na socjalistycznych przekonaniach światopoglądowych oraz na zasadzie zgodnego współżycia wierzących i niewierzących.

           

          • W latach siedemdziesiątych wprowadzono strój apelowy.

           

          • Po zajęciach uprawiano owoce i warzywa, uzupełniając tym lekcje biologii.

           

          • Prowadzone były różnorodne koła przedmiotowe. Przez pewien czas istniał nawet zespół mandolinistów.

           

          • W końcu lat 70-tych utworzono koło fotograficzne prowadzone przez H. Mamcarza. Stworzono ciemnię fotograficzną. Członkowie uczyli się wywoływać zdjęcia, zapoznawali się z techniką fotografowania. Wykonywali zdjęcia okolicznościowe i dokumentalne o różnej tematyce, które eksponowane były w kąciku fotograficznym. Pomagali w gromadzeniu eksponatów do Izby Pamięci Narodowej.
          • W “Kąciku Pamięci Narodowej” gromadzono pamiątki mówiące o przeszłości naszego narodu. Aby zachęcić młodzież do poszukiwań i zbierania eksponatów, każdy zbieracz za przekazany eksponat otrzymywał podziękowanie.