Historia
Historia szkoły
Początki szkoły w Kozłowie Biskupim przypadają na rok 1935. Wcześniej dzieci uczęszczały do Szkoły Powszechnej w Sochaczewie przy ulicy Okrzei lub do szkoły w Nowej Suchej. W roku 1935 wójt gminy Jan Pytkowski doprowadził do założenia Szkoły Powszechnej w Kozłowie Biskupim. Powstała ona w prywatnym mieszkaniu państwa Pytkowskich, w dwóch pomieszczeniach mieszkalnych, po wyburzeniu ściany działowej.
Zajęcia, przez około sześć miesięcy, prowadził p. Kuczyński, później w klasach łączonych I-II oraz III-IV pani Koterwa. Dzieci uczęszczały na zajęcia języka polskiego, rachunków, rysunków i zajęć praktycznych, śpiewu i ćwiczeń cielesnych oraz religii. Pierwszego września 1939 roku dzieci nie poszły do szkoły. Powodem był wybuch wojny. Pierwsze zajęcia odbyły się dopiero po sześciu miesiącach w marcu 1940 roku. Z tego też względu, ten rok szkolny był najkrótszy w historii naszej szkoły. W okresie okupacji nie przerwano nauki. Dzienniki i świadectwa wypisywano w języku niemieckim, z objaśnieniem w języku polskim, ale o znacznie zmniejszonej czcionce. W latach 1938-1942 uczyła w szkole p. Leszczyńska, od września 1942 do lipca 1945 roku zajęcia prowadził p. Kwiatkowski. Głównym problemem był brak podstawowych podręczników. Niektórzy uczniowie posiadali pojedyncze egzemplarze do języka polskiego i rachunków.
Po II wojnie światowej, miejscowy proboszcz, na potrzeby szkoły, udostępnił mały domek przy kościele, nazywany organistówką. Brakowało szatni, a do izby wielkości około 40 metrów kwadratowych wchodziło się prosto z podwórza. Dzieci oczekujące na lekcje nie miały gdzie się schować przed deszczem czy śniegiem. Obok pomieszczenia lekcyjnego znajdowało się pomieszczenie gospodarcze ze składem węgla. Po złamaniu szkolnych zasad, często było dla uczniów miejscem refleksji i tzw. przysłowiową “kozą”.
Do szkoły w Kozłowie Biskupim uczęszczały dzieci z Kornelina i Zakrzewa Górnego, Kolonii. Istotnym utrudnieniem w pracy szkoły był niedobór książek i pomocy dydaktycznych np. w roku 1946 był jeden globus oraz cztery mapy. Biblioteka, mimo iż funkcjonowała od 1939 roku, była nader uboga. Dzieci uczyły się na zmiany w klasach łączonych I-II i III-IV. Lekcje w latach 1945-48 prowadziła Maria Kucharska. W szkole uczyło się przeciętnie około sześćdziesięciu uczniów. W latach 1948-1953 nauczała Helena Mrożewska, a religii do 1950 roku uczył ksiądz Marian Budny. W tym okresie odbywało się nauczanie religii, języka polskiego, historii, geografii, matematyki, rysunku, prac ręcznych, śpiewu i wychowania fizycznego.
W latach 1953-56 w szkole pracowały kolejno Jadwiga Sielicka i Jolanta Felczak. Kozłów Biskupi objęto kampaniami walki z analfabetyzmem. Wzięli w nich udział nauczyciele tutejszej szkoły. Obowiązek uczenia się czytania i pisania dotyczył wszystkich analfabetów w wieku od lat 14 do 50. W późniejszym okresie prowadzono w szkole w Kozłowie Biskupim kursy w zakresie szkoły podstawowej dla osób pracujących. W tych kursach uczestniczyła zarówno przerośnięta młodzież jak i osoby starsze. Lekcje prowadzone były popołudniami. Kursy takie trwały od roku 1950 do lat siedemdziesiątych. Zdarzało się, że rano do szkoły uczęszczało dziecko, a po południu jego rodzice, którzy korzystali z książek swoich pociech. Lekcje nadal były prowadzone w klasach młodszych w formie łączonej (I-II, III-IV), wyjątek stanowiła klasa piąta.
Od września 1957 roku kierownikiem szkoły została Janina Sławińska. Wzrostowi liczby uczniów towarzyszyło zwiększenie liczebności kadry nauczycielskiej. W tym roku wprowadzono także nauczanie w klasie szóstej i siódmej, a szkołę przeniesiono do większego budynku tzw. „pałacu nad Bzurą”. Był to budynek o 4 izbach przechodnich o łącznej powierzchni ok. 92 metrów kwadratowych. Dzieci uczyły się na dwie zmiany, pierwsza zmiana zaczynała pracę od godz. 8:00 do 12:30 - 13:00, druga zmiana od godz. 12:30 do 14:30 - 15:00. Lekcje nie odbywały się już w klasach łączonych. Każda klasa miała swojego wychowawcę:
M. Kacperowska - kl. I i VI,
H. Kowalczyk - kl. III i V,
J. Sankowska kl. II i IV,
J. Sławińska kl. VII.
Do szkoły zaczęły uczęszczać dzieci mieszkające w Kornelinie, Malesinie, Cegielni - Boryszew i część dzieci mieszkających w Antoniewie, które przez rzekę Bzurę przechodziły po kładce (obecnie jest tu most), oraz dzieci mieszkające w Leonowie. Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, iż ze stu uczniów, do klasy wyższej nie promowano aż dwudziestu sześciu.
W roku szkolnym 1958/59 kierownikiem szkoły została Jadwiga Sankowska, liczba uczniów wzrosła do 115. Od 1959 kierownikiem szkoły został Tadeusz Grzegorczyk. Realnego kształtu nabrały zabiegi o budowę nowego obiektu dydaktycznego, szkoła otrzymała działkę budowlaną. Zaprojektowano budynek 6-cio izbowy. Dawało to szansę, że szkoła w Kozłowie Biskupim, jako placówka 7-klasowa, będzie miała właściwe warunki pracy.
1 grudnia 1962 roku oddano do użytku nowy budynek dla szkoły w Kozłowie Biskupim. W roku 1962 było 8 sal lekcyjnych, mała (zastępcza) sala gimnastyczna, świetlica, pomieszczenie kuchenne, dwie łazienki, natryski przy sali gimnastycznej.
Szkoła ośmioklasowa praktycznie funkcjonowała w latach 1964-1999. W tym okresie funkcję kierownika lub dyrektora pełniły następujące osoby:
- Tadeusz Grzegorczyk,
- Ryszard Oporski,
- Janina Hupert,
- Marianna Sikorska,
- Zbigniew Kicka,
- Lidia Grzegrzółka.
W szkole zorganizowano w 1965 roku dwie pracownie: fizyko-chemiczną i zajęć praktyczno-technicznych. W latach siedemdziesiątych, w funkcjonujących salach lekcyjnych, utworzono następujące klasopracownie: języka polskiego, języka rosyjskiego, biologii, matematyki, nauczania początkowego. W roku szkolnym 1982-83 utworzono drugą klasopracownię nauczania początkowego. Od dnia 21 sierpnia 1975 roku Szkoła Podstawowa w Kozłowie Biskupim stała się zbiorczą Szkołą Gminną, która liczyła 15 oddziałów z ponad trzystoma uczniami i zatrudniała 15 nauczycieli. Od roku szkolnego 1973-74 szkoła objęła dzieci z Antoniewa. Zmiany organizacyjne objęły też Szkołę Podstawową w Rokotowie, działającą od połowy lat pięćdziesiątych. Od roku 1974 zlikwidowano nauczanie w klasach starszych, a w roku szkolnym 1978-79 całkowicie zlikwidowano tam szkołę. Od tej pory uczniowie uczęszczali do szkoły w Kozłowie Biskupim na dwie zmiany. Na pierwszą zmianę uczyły się dzieci dowożone i dochodzące z bardziej oddalonych wsi (ponad 200 uczniów), zaś na drugiej zmianie uczyło się ponad 150 osób, głównie z Kozłowa Biskupiego i najbliższych wsi. Ten stan trwał do połowy lat dziewięćdziesiątych i dopiero w roku 1993 rozbudowano szkołę o mały segment przy świetlicy, a od 1994 do 1995 roku dyrektor Z. Kicka rozbudował szkołę o salę gimnastyczną z zapleczem, pięć sal lekcyjnych, łazienki, pokój nauczycielski.
28 września 1995 nadano Szkole Podstawowej w Kozłowie Biskupim imię Kornela Makuszyńskiego. Kolejnym przełomem w życiu szkoły okazał się rok 1999. Wprowadzona nowa reforma oświaty przedłużyła obowiązkową naukę do 9 lat i obok szkoły podstawowej zaczęło funkcjonować Gimnazjum Publiczne w Kozłowie Biskupim. 23 maja 2005 roku gimnazjum otrzymało sztandar oraz imię Polskich Olimpijczyków.
Funkcję Kierownika / Dyrektora Szkoły pełnili:
Janina Koterwa
Jadwiga Sankowska
Janina Sławińska
Tadeusz Grzegorczyk
Ryszard Oporski
Janina Hupert
Marianna Sikorska
Zbigniew Kicka
Lidia Grzegrzółka
Funkcję Dyrektora Zespołu Szkół w Kozłowie Biskupim pełnili:
Mieczysław Głuchowski
Ewa Stępniewska
Małgorzata Miłkowska
Obecnie funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego pełni
Urszula Mergner
